Неизвестни факти за отглеждането на лозя

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Хубав знак за успешната операция е появата на влага върху калема, което показва, че резникът е получил хранителни вещества от подложката.

Някои от моделите са несиметрични (обикновено изнесени надясно от трактора), което им дава възможност да се движат по-близо до стволовете на дърветата и да оставят по-тясна необработена ивица в реда.

Поддръжката на възприетата формировка се състои в ежегодното премахване на излишните зрели леторасти или на части от тях, както и на повредените многогодишни части на лозата; оставяне на необходимия брой плодни звена за съответното натоварване с плодни очи, съобразно биологията на сорта, растежната сила и здравното състояние на лозите с оглед получаване на оптимален по количество и качество добив грозде.

Днес пазарът на земеделски пособия и конструкции предлага широка гама лозарски подпори – бетонни, от импрегнирана дървесина, от поцинковани метални профили и др.

Както казахме, предимството на плоскорезните работни органи е, че защитават почвата от водна и ветрова ерозия и с тях се постига равнинност на междуредията в напречна посока.

Обработка на почвата и методи за борба с плевелите в лозята

За да се избегнат подобни проблеми, веднага след бурната ферментация източете виното и изварете джибрите, за да получите ракия.

Много важно е, когато работите по присаждане на лозите, да правите гладки отрези.

Поради тези причини оранта трябва да се прилага ограничено – при силно заплевеляване с коренищни плевели, при продължителни повърхностни обработки, след наторяване с оборски тор.

неправилна резитба, нанасяне на механични повреди при обработката, повреди от вредители и недостатъчни грижи, лозите отслабват. Формата им се нарушава и те закържавяват. За възстановяване на формировката и жизнеността на такива лози, за да могат те да започнат отново да растат и плододават нормално, особено голямо значение лозя има извършването на правилна резитба. При такива случаи се налага внимателно да се почистят всички сухи части на главината, да се подменят силно повредените засъхващи рамена и да се оставят къси резервни чепове.

Затова е добре да познаваме и свойствата и характеристиките на отделните видове подложки, и на почвения състав.

Примерите и информацията в тази статия или секция се ограничават само до България, а не представят общовалидното световно понятие.

Лозарят ще забележи как година след година дебелината на старите клони и главината се увеличават, което е естествен процес.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *